5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

18 lutego 2016

Szczególnie w większych miastach, rosnącą popularnością cieszą się salony psiej urody, gdzie możemy kompleksowo zadbać o wygląd pupila. Na co dzień jednak właściciele muszą samodzielnie dokonywać prostych zabiegów pielęgnacyjnych – sporym ułatwieniem są dostępne w sklepach zoologicznych akcesoria.

1. Grzebień

To najbardziej uniwersalny sposób na rozczesanie splątanej sierści – posługiwanie się grzebieniem nie sprawi trudności nawet niedoświadczonym opiekunom psa i przyniesie oczekiwane rezultaty. Dzięki niemu możemy też usunąć z sierści zanieczyszczenia gromadzące się w trakcie spacerów – resztki roślin i traw czy błota. Ważne jest, by dobrać grzebień odpowiedni do gęstości sierści.

 

2. Szczotka

Spełnia nieco inne funkcje niż grzebień, dlatego również powinna się znaleźć pośród podstawowych akcesoriów do pielęgnacji. Nie sprawdzą się w przypadku splątanej sierści, ale za to znakomicie nadają się do usuwania martwego włosia. Do wyboru mamy co najmniej kilka popularnych typów szczotek – wyposażonych w plastikowe ząbki, metalowe igły lub tzw. szczotki „pudlówki”. W zależności od potrzeb naszego psa możemy dobrać taki rodzaj, który najlepiej spełni swoją funkcję.

 

3. Szampon dla psa

Psy różnie reagują na konieczność kąpieli, jednak raz na jakiś czas zabieg ten jest wskazany i właściciel z powodzeniem może go wykonać w domu. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni kosmetyk – ważne by szampon był przeznaczony specjalnie dla psów. Jego właściwości i zalecenia odnośnie stosowania będą umieszczone na opakowaniu.

 

4. Akcesoria do strzyżenia

Utrzymanie sierści psa w odpowiednim stanie i jej skracanie to nie tylko kwestia estetyki, ale również komfortu zwierzęcia – zbyt długa może na przykład ograniczać widzenie. Przy pomocy maszynek i trymerów możemy samodzielnie skrócić sierść psa, przeznaczone do tego celu urządzenia znajdziemy w sklepach zoologicznych stacjonarnych i wysyłkowych. Jeśli jednak mamy do czynienia z włosami wyjątkowo wymagającymi, warto zasięgnąć opinii psiego fryzjera.

W pielęgnacji mogą pomóc również nożyczki do sierści – dzięki nim z większą precyzją przystrzyżemy np. włosy nad oczami czy w okolicach uszu, a zimą również włosia pomiędzy opuszkami palców.

 

5. Obcążki do pazurków

Jeśli pies większość czasu spędza w domu, może nie mieć okazji by ścierać pazury – wówczas konieczne będzie ich obcinanie. Służą do tego obcążki, stworzone specjalnie dla zwierząt. Korzystając z nich należy jednak pamiętać o niezbędnej ostrożności – zbyt krótkie obcięcie pazura może wiązać się z krwawieniem i bólem.