Akcesoria potrzebne przy szkoleniu psa

18 lutego 2016

Szkolenie psa i nauka podstawowych komend to cel prawie każdego właściciela. Nie jest to jednak łatwy proces i wymaga zaangażowania zarówno po stronie opiekuna, jak i czworonoga. Niektórzy wolą zdać się na specjalistów przeprowadzających profesjonalne szkolenia, ale większość podejmuje się tego zadania samodzielnie. Dobre chęci jednak nie wystarczą, bo potrzebne są również akcesoria:

Przewodnik/skrypt/książka

Będzie nieocenioną pomocą dla początkujących opiekunów, który nie wiedzą, od czego rozpocząć naukę. Wiedza o specyfice psiego treningu, możliwych problemach i sposobach motywowania to podstawa – inaczej pracuje się ze szczeniakiem, inaczej z dorosłym psem.

 

Zwykła smycz nierozciągliwa

Pozwala zapanować nad zachowaniem psa, w trakcie treningu nie wykorzystujemy smyczy rozwijanych.

 

Bawełniana linka

Najlepiej zaopatrzyć się w linki dwóch długości – 5 i 10 metrów. W zależności od wykonywanych zadań zapewnią one możliwość kontrolowania zachowań psa w każdej sytuacji. Linka powinna być gruba, ale niewskazany jest wybór taśmy ze względu na to, że może wyślizgnąć się z ręki.

 

Obroża lub szelki

W początkowej fazie szkolenia najlepiej wybrać podstawowy model, a nie kolczatki czy obroże zaciskowe. Jest to opcja, którą można rozważyć w przypadku problemów z treningiem chodzenia przy nodze, ale wcześniej lepiej korzystać z bezpieczniejszych metod szkolenia – zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi opiekunami.

 

Kliker

Drobiazg dostępny w sklepach zoologicznych służy wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Używamy go by przygotować psa na nagrodę w postaci smakołyku. Powtarzalny dźwięk dobrze zapada mu w pamięć i kojarzony jest z poprawnie wykonanym zadaniem.

 

Smakołyki

To bardzo ważny element każdego treningu, bo pomaga wzmocnić pozytywne zachowania. Za poprawnie wykonane ćwiczenie pies dostaje nagrodę i dzięki temu jest bardziej skłonny do podejmowania dalszych prób. Wybierając przysmaki, pamiętajmy, że nie powinny być one duże – nie chodzi o to, by pies się najadł. Jeśli przewidujemy dłuższy trening, musimy zaopatrzyć się w wystarczającą ilość przekąsek, bo ważna jest konsekwencja w nagradzaniu. Smakołyki należy przechowywać w kieszeniach, ale najlepsze do tego celu są specjalne skórzane woreczki. Niewskazane jest używanie szeleszczących foliowych opakowań.

 

Zabawki

Będą służyć do przeciągania z właścicielem i nauki aportowania. Wybierając akcesoria, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wytrzymałość materiałów i solidne wykonanie. Wówczas mamy gwarancję, że zabawka posłuży psu dłużej i będzie dla niego w pełni bezpieczna.