Idealna obroża dla szczeniaka

18 lutego 2016

Obroża to jedno z podstawowych akcesoriów, które musimy kupić jeszcze przed pojawieniem się w domu szczeniaka. Od pierwszych dni potrzebuje on bowiem spacerów, a odpowiednio dobrana obroża, w połączeniu ze smyczą, mu to umożliwi.

Kłopoty z rozmiarem

Najwięcej wątpliwości dotyczących wyboru obroży związanych jest z jej rozmiarem. Pierwsze miesiące życia to okres szybkiego wzrostu psa, co powoduje, że nieustannie zmieniają się jego potrzeby. Niektórzy właściciele rozważają w związku z tym zakup nieco większej obroży, aby mogła dłużej służyć pupilowi. Niestety nie jest to dla szczeniaka korzystne rozwiązanie, bo może nawet zagrozić jego bezpieczeństwu. Niedopasowana obroża może ułatwić maluchowi wyślizgnięcie się z niej. Za to szerokość paska, większa o kilka milimetrów od optymalnego rozmiaru, może powodować otarcia wrażliwej skóry, niechronionej jeszcze grubą sierścią.

Dokonując wyboru obroży, należy zwracać uwagę zarówno na jej długość, jak i szerokość. Powinna być regulowana, co sprawi, że będzie dłużej służyła szczeniakowi. Jeśli nasz psiak należy do rasy długowłosej należy pamiętać, by obrożę zapinać nieco ciaśniej, aby nie zsunęła mu się z karku.

Jeśli zauważymy, że aby pies czuł się swobodnie, konieczne jest zapinanie obroży na ostatnią dziurkę, należy pomyśleć o jej wymianie. Możliwość poluzowania obroży w trakcie spaceru jest bardzo ważna, szczególnie jeśli uczymy psa chodzenia przy nodze i zdarza mu się ciągnąć.

 

Odpowiedni materiał

Najlepiej sprawdzają się obroże skórzane – warto jednak zwrócić uwagę na istotny szczegół, jakim jest wykonanie ich wewnętrznej części. Powinna być wyłożona filcem lub innym miękkim materiałem przepuszczającym powietrze. Zapobiegnie to otarciom i odparzeniom – pies ma na sobie obrożę przez wiele godzin, a więc jego komfort jest tu bardzo ważny. Wygodę zapewni również kółko na karabińczyk smyczy umieszczone w odpowiednim miejscu, czyli blisko zapięcia. Dzięki temu metalowe części nie będą uwierać czworonoga w szyję, którą będzie okrywał jedynie skórzany pasek.

Na początku nie warto wybierać ciężkich obroży metalowych oraz modeli przeznaczonych dla psów trudnych w szkoleniu – czyli kolczatek lub obroży półzaciskowych. Skóra szczeniaka jest jeszcze delikatna i należy wziąć to pod uwagę. Niewygodna, ciężka obroża może wzbudzić opór zwierzęcia, które dopiero musi przyzwyczaić się do jej noszenia.