Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

18 lutego 2016

Smycz to jedno z podstawowych akcesoriów, które musimy kupić, przygotowując się na przyjęcie psa. Już od pierwszego dnia będzie ona niezbędna podczas spacerów, a w sklepach zoologicznych spotkamy się z kilkoma modelami, spośród których musimy dokonać wyboru. Ważne by wcześniej zapoznać się z specyfiką każdego z modeli i podjąć świadomą decyzję.

Smycz klasyczna

Klasyczne smycze to długie kawałki taśmy lub sznurka z jednej strony zakończone karabińczykiem mocowanym do obroży, a z drugiej rączką. Jest to najpopularniejszy model, który posiada swoje wady i zalety.

Najczęściej spotyka się smycze o długości nieco ponad metra, które sprawdzają się podczas codziennych spacerów, gdy chcemy, żeby pies spacerował przy nodze. Poleca się je również podczas nauki tej umiejętności. Niewątpliwą zaletą smyczy jest również wytrzymałość – rzadko ulega zerwaniu i może służyć przez długie lata zarówno w połączeniu z obrożą, jak i szelkami.

W przypadku nieregulowanych smyczy o stałej długości wada jest dość oczywista – nie pozwalają one właścicielowi dostosować długości linki do aktualnych potrzeb. Nie ma bowiem możliwości, by pies oddalił się nieco bardziej, np. w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.

 

Smycz regulowana

Daje właścicielowi możliwość dostosowania długości smyczy do aktualnych potrzeb. Smycz z dwóch stron zakończona jest karabińczykami – jeden z nich przymocowuje się do obroży, a drugi pozwala na regulowanie długości. 3-metrową smycz można skrócić o połowę, uzyskując 1,5 metra linki. Dzięki temu produkt jest wielofunkcyjny – sprawdza się podczas spacerów z psem przy nodze, ale w odpowiednich warunkach możemy dać mu nieco więcej swobody.

Jeśli decydujemy się na smycz regulowaną, priorytetem powinna być jakość jej wykonania. W przypadku, gdy jest zszyta z kilku kawałków istnieje niebezpieczeństwo, że pod wpływem mocniejszego szarpnięcia urwie się.

 

Smycz automatyczna

Inaczej nazywana Flexi – rozciąga się na różne długości i zwija automatycznie, posiada również blokadę pozwalającą na utrzymywanie wybranej długości. Regulowana w sposób bardzo swobodny długość smyczy jest niewątpliwą zaletą tego modelu. Smycze automatyczne można dostosować do potrzeb, wybierając modele „miejskie” o maksymalnej długości 3 m, standardowe 5 m lub opcję dłuższą – 7 m.

Nie jest to jednak uniwersalna propozycja dla wszystkich psów – nie poleca się jej szczeniętom i psom młodym, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Model ten znacznie ogranicza możliwość zapanowania nad czworonogiem i może przyczynić się do powstawania złych nawyków. Ze strony właściciela użytkowanie smyczy automatycznych wymaga nieco więcej uwagi niż tych klasycznych – jeśli linka zmoknie, należy ją wyciągnąć w całości i w tej formie wysuszyć. Również obsługa blokady musi być świadoma, by nie zepsuć mechanizmu.