Kaganiec dla psa – poradnik dla kupujących

18 lutego 2016

Kaganiec dla psa to obowiązkowy zakup – będzie niezbędny w trakcie spacerów czy przejazdów komunikacją miejską. Właściciel musi jednak zadbać o wybór takiego modelu, który będzie wygodny dla pupila i dopasowany do jego potrzeb. Przed wizytą w sklepie zoologicznym warto poznać oferowane na rynku produkty i zastanowić się nad wyborem. Dwa najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę to materiał, z którego kaganiec jest wykonany oraz jego rozmiar.

 

Rodzaje kagańców

Wybór rodzaju kagańca, to kluczowa decyzja, jaką musi podjąć właściciel psa. Wśród najpopularniejszych rozwiązań można znaleźć:

·         kagańce skórzane – dobrze dobrany zapewni psy wygodę i swobodę otwierania pyska i oddychania. Paski najczęściej połączone są przy pomocy nitów, co zapewnia trwałość. Mankamentem tego modelu jest jednak niszczenie się materiału pod wpływem kontaktu z wodą;

·         kagańce metalowe – ze względu na większą wagę zalecany jest dla psów dużych. Zapewnia swobodę oddychania, jest również bardzo wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Nie sprawdza się jednak w okresach bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur, gdy metal nieprzyjemnie rozgrzewa się lub staje się zimny;

·         kagańce z materiału – wykonany z nylonu lub ortalionu. Bardzo ważne jest jego idealne dopasowanie do pyska zwierzęcia, bo tylko wówczas będzie spełniał swoją rolę. Zaleca się jego używanie podczas wizyt u weterynarza;

·         kagańce fizjologiczne – to model najczęściej polecany ze względu na fakt, że jest dobrze tolerowany przez psy. Lekki, większy niż klasyczne kagańce i trwały, nadaje się dla zwierzęcia każdej rasy. Wykonany jest z elastycznych metalowych prętów zabezpieczonych gumą lub ocynkowanych.

Za względu na różne właściwości poszczególnych kagańców warto rozważyć zakup kilku modeli i wykorzystywać je zamiennie w zależności od warunków atmosferycznych i przeznaczenia.

 

Jak dobrać rozmiar?

Dopasowanie kagańca do pyska psa jest niezwykle ważne – zbyt mały utrudni oddychanie i otwieranie pyska, co może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do przegrzania organizmu pupila.

Przed wizytą w sklepie zoologicznym niezbędne jest wykonanie precyzyjnych pomiarów długości i obwodu pyska. Długość to odległość od czubka nosa do miejsca między oczami, natomiast obwód zawsze powinien być mierzony w najszerszym miejscu. Do uzyskanych wartości należy dodać jeszcze 1,5 – 2 cm. co umożliwi psu swobodne otwarcie pyska. Za duży kaganiec również nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zsuwając się będzie drażnił psa.