Szczotki do pielęgnacji sierści

18 lutego 2016

Codzienna pielęgnacja sierści psa to podstawa – dotyczy to nie tylko długowłosych czworonogów, ale również tych posiadających mniej sierści. Szczotkowanie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, martwego włosia oraz na masaż skóry. Już w drugim miesiącu życia możemy przyzwyczajać pupila do takich zabiegów – szczotkowanie w połączeniu z głaskaniem i pochwałami, będzie dla niego przyjemnością, a nie powodem do stresu.

Szczotka i grzebień to dwa niezbędne akcesoria, należy pamiętać, że aby rozczesać zaniedbaną, splątaną sierść należy najpierw dokładnie rozczesać grzebieniem, a dopiero na dalszym etapie pielęgnacji użyć szczotki. Powinna być również odpowiednio dobrana do rodzaju sierści naszego pupila. W związku z różnymi potrzebami konkretnych ras, wybór szczotek jest spory i należy wcześniej poznać specyfikę różnych modeli.

Szczotki szpilkowe

Przeznaczone są dla psów posiadających sierść długą i średniej długości z podszerstkiem lub bez niego. Długość szpilek powinna być dostosowana do grubości owłosienia, również wielkość samej szczotki możemy indywidualnie dopasować. Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu szczotki, to gładkie zaokrąglenie szpilek, tak by w trakcie czesania nie raniły skóry psa.

 

Szczotki z włosia

To jedne z najbardziej uniwersalnych typów szczotek – dostępne są różne długości włosia, co sprawia, że możemy dobrać odpowiedni model dla każdej długości i gęstości sierści. Powinno ono jednak sięgać aż do skóry zwierzęcia, bo tylko wtedy możemy mówić o dokładnym czesaniu.

Włosie szczotek może być pochodzenia naturalnego (włosie dzika), wówczas jest twardsze i nadaje się głównie do rozczesywania sierści. Mniej sztywne włosie sprawdzi się przede wszystkim przy pielęgnacji długiej, jedwabistej sierści – wygładza ją i nabłyszcza.

 

Szczotki włosiano-plastikowe

Ten model łączy zalety dwóch rodzajów szczotek – z jednej strony rozczesuje, ale dzięki plastikowym pręcikom zakończonym kulką, również masuje skórę psa. Właśnie budowa tego elementu jest najistotniejsza przy wyborze szczotki – główka powinna być gładka i zaokrąglona, by nie raniła pupila.

 

Szczotki metalowe tzw. pudlówki

Zbudowana jest z wielu cienkich metalowych drucików o zagiętych końcach. Specyficzna budowa sprawia, że idealnie sprawdza się przy wyczesywania podszerstka i martwego włosia, bardzo skutecznie go zbierając. Nie nadaje się jednak dla każdego psa – ani delikatna i długa, ani gładka, przylegająca sierść nie powinny być czesane pudlówką.