Zabawki behawioralne dla psów

18 lutego 2016

Nie zawsze właściciele mają możliwość spędzania z psem całego dnia i częstego inicjowania wspólnych zabaw. Zwierzę, szczególnie na etapie dojrzewania i wczesnej młodości, potrzebuje stymulacji, a dobrym rozwiązaniem może być wybór zabawek behawioralnych. Ich zaletą jest wspomaganie rozwoju psa, poprawianie koordynacji ruchowej oraz stymulacja intelektualna – możemy być zatem pewni, że pupil przez długi czas zaangażuje się w zabawę, absorbującą go na tak wielu polach.

Zabawki behawioralne sprawdzają się, gdy pies z powodu złej pogody nie bywa zbyt długo na zewnątrz lub gdy przez sporą część dnia przebywa samotnie w domu.

Zabawki typu kong i snackball

Połączenie intelektualnej rozrywki i motywacji w postaci smakołyka. Zabawki mają formę pustej w środku, gumowej gruszki. W otworze właściciel umieszcza karmę lub dowolną suchą przekąskę, a całość od góry „zalepia” pastą lub serkiem. Pies musi sam odkryć mechanizm działania zabawki – najpierw powinien wylizać miękką część pokarmu, by dostać się do chrupiącego środka. Aby pojedyncze smakołyki wysypały się z zabawki pupil musi wykazać się sprytem i odpowiednio przewrócić czy przytrzymać zabawkę, dlatego jej całkowite opróżnienie na pewno zajmie mu trochę czasu i będzie wciągającą rozrywką.

Kong polecany jest szczególnie w przypadku psów, którym pod nieobecność właściciela zdarzało się zniszczyć domowe sprzęty. Zabawka jest idealna również do gryzienia i rozładowania energii.

Podobną funkcję co kong spełnia również snackball. W tym przypadku zabawka ma jednak postać kuli, w której wnętrzu umieszcza się smakołyki. Nie jest konieczne już zalepianie otworów – aby wyciągnąć przekąskę, pies musi odpowiednio turlać piłkę.

 

Piłka zmieniająca tor lotu po odbiciu

Piłka zdecydowanie należy do zabawek, z których najlepiej korzystać podczas spacerów lub zabawy w ogrodzie. Będzie świetnym gadżetem dla psów aktywnych, lubiących aportowanie. Dzięki właściwościom zabawki, pies nie nudzi się reagowaniem na przewidywalny ruch, jak to jest w przypadku zwykłej piłki.

 

Gryzaki

Warto zaopatrzyć się w gryzak, jeśli pies na kilka godzin zostaje sam w domu i ma tendencję do niszczenia sprzętów. Zabawka skutecznie odwróci jego uwagę, a dzięki szerokiemu wyborowi możemy łatwo znaleźć model, który będzie najbardziej odpowiadał pupilowi. Producenci oferują gryzaki z lanej gumy, które dodatkowo mogą być wyposażone w masujące dziąsła wypustki lub węzły. W przypadku węzłów patentem na dodatkowe rozbudzenie zainteresowania psa może być na przykład namoczenie go w rosole.