Zabawki dla szczeniąt

18 lutego 2016

Kompletując wyprawkę dla szczeniaka, opiekunowie koncentrują się na przedmiotach w ich opinii najważniejszych. Wybór zabawek jest często przypadkowy, chociaż również powinien zostać przemyślany. Nieodpowiednio dobrane do wieku, nie zainteresują pupila i zamiast na specjalnych akcesoriach, może skupić się na niszczeniu domowych sprzętów. Warto poznać kilka typów zabawek, które preferują szczeniaki, i wcześniej się w nie zaopatrzyć.

Pluszowe maskotki

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu nie są dla niego łatwe. Po opuszczeniu matki i rodzeństwa często czuje się osamotniony. Dlatego jedną z pierwszych zabawek, których potrzebuje, jest miękka pluszowa maskotka. Najlepiej położyć ją w legowisku, bo szczególnie podczas snu szczeniaki lubią się do przytulać do tego rodzaju zabawek.

 

Gryzaki

Można je znaleźć w każdym sklepie zoologicznym i powinny być jednym z obowiązkowych zakupów. Trudno zapanować nad temperamentem szczeniaka, a w pierwszych miesiącach życia szczególnie chętnie będzie gryzł różne przedmioty. Aby nie narazić się na uszkodzenie butów czy mebli, warto od początku proponować psu alternatywę. Gryzaki dostępne są w różnych formach – mogą to być plecione kolorowe sznurki, zabawki z wypustkami lub szeleszczące. Stają się szczególnie potrzebne w okresie wymiany zębów i najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas model, który jednocześnie będzie masował dziąsła. Podczas zakupu właściciel psa powinien zwrócić uwagę na jakość zabawki, szczególnie istotny jest materiał. Zbyt twardy, o nieprzyjemnym „gumowym” smaku i zapachu zamiast zachęcić szczeniaka do zabawy, tylko go zniechęci.

 

Zabawki z nagrodą

Coraz większą popularnością cieszą się zabawki, które na długo skupiają uwagę zwierzęcia – są to wszelkiego rodzaju gadżety, w których można ukryć smakołyk. Mogą mieć postać podłużnego stożka napełnianego przysmakiem w formie pasty. Podczas zabawy pies będzie wylizywał ją ze środka. Inny popularny model ma formę kuli, do której wnętrza wsypuje się suche przysmaki lub karmę. Turlanie zabawki powoduje, że ze środka wypada nagroda. Maluchowi nauczenie się korzystania z tego rodzaju akcesoriów może zająć trochę czasu, ale smakołyk jest dobrą motywacją. Warto, żeby pies miał do dyspozycji kilka zabawek, którymi mógłby się bawić naprzemiennie. Jeśli na jakiś czas schowamy jedną z nich, a potem oddamy szczeniakowi, potraktuje ją z większym zainteresowaniem, a my nie będziemy musieli kupować coraz to nowych akcesoriów. Jeśli jednak zabawka ulegnie zniszczeniu, bezwzględnie należy ją wymienić, bo jej części mogą stanowić zagrożenie dla psa.