Zabawki edukacyjne dla psów cz.1

18 lutego 2016

Aktywność czworonogów kojarzy się właścicielom głównie ze sferą fizyczną – spacerami i zabawami wymagającymi ruchu. Jednak psy to bardzo inteligentne stworzenia, które potrzebują również stymulacji umysłowej. Dostarczanie odpowiednich bodźców jest ważne dla rozwoju – wzmacnia kreatywność, pewność siebie i uczy rozwiązywania problemów. Zaniedbania na tym polu mogą skutkować niepożądanymi zachowaniami pupila – ćwiczenia umysłowe szczególne poleca się psom lękliwym lub nadaktywnym.

Czym kierować się, wybierając zabawki edukacyjne?

To właśnie opiekun najlepiej zna swojego psa i warto wykorzystać te codzienne obserwacje, wybierając zabawki dla pupila. Zabawki edukacyjne to jednak wciąż nowość, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które na początku mogą być przydatne:

- zabawkę zawsze dobieramy do stopnia zaawansowania psa. Jeśli ma to być pierwszy tego typu gadżet, nie warto decydować się na modele o wyższym stopniu trudności, bo jedynie zniechęcimy pupila;

- zwłaszcza na początku warto dodatkowo motywować psa pochwałami i okazywaną radością z jego sukcesów;

- właściciel nie powinien pozwolić, by pies niszczył i gryzł zabawkę – wówczas należy przerwać zabawę. Dyscypliny należy przestrzegać również w momencie napełniania skrytek smakołykami.

 

Przykłady zabawek edukacyjnych dla początkujących

Akcesoria, mające pobudzić umysłowo psy, cieszą się coraz większą popularnością, a w związku z zainteresowaniem, poszerza się również ich oferta. Zabawkę edukacyjną możemy dobrać z uwzględnieniem stopnia trudności zadań.

 

Doggie Brain Train 2 in 1 – Karlie

Jeśli nasz pies po raz pierwszy ma okazję poznawania zabawek edukacyjnych, będzie to odpowiedni model dla niego. Możemy wybrać spośród dwóch rozmiarów dostosowanych do wielkości psa. Zabawka oferuje również kilka stopni trudności, dzięki czemu początkujące psy mogą wciągnąć się w zabawę, nie zniechęcając zbyt wygórowanymi wymaganiami. Motywacją do podjęcia wysiłku są ukryte we wnętrzu mechanizmu smakołyki – właściciel wkłada je w wydrążone otwory, a następnie przykrywa drewnianymi klocami. Druga opcja, jaką daje Doggie Brain Train 2 in 1 to umieszczenie przysmaku pod przesuwanymi zapadkami, które można dodatkowo przyblokować klockiem.

 

Dog Activity Flip Board – Trixi

Zabawka świetnie sprawdza się w przypadku psów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zabawkami edukacyjnymi. Posiada trzy typy skrytek na przysmaki, otwieranych w różny sposób. Dodatkowo, by ułatwić psu zadanie, właściciel może zostawić niewielkie szpary w skrytkach, by zapach naprowadził czworonoga na trop nagrody. Zabawkę wyróżniają także niewielkie rozmiary oraz wytrzymałość.