Zabawki edukacyjne dla psów cz.2

18 lutego 2016

Zabawki edukacyjne to ciekawy sposób na zainteresowanie psa aktywnością niezwiązaną z ruchem. Stymulacja umysłu jest bowiem równie ważna, jak dbałość o kondycję pupila. Psy chętnie podejmują wysiłek, by zdobyć ulubiony smakołyk, rozwijając przy tym takie zdolności jak samokontrola, wyciszenie emocji i logiczne myślenie.

Rozpoczynając przygodę z zabawkami edukacyjnymi warto wybrać model niezbyt skomplikowany i pozwolić psu przyzwyczaić się do zasad jego działania. Jeśli będzie dobrze sobie radził, można zwiększyć stopień trudności zadań. Na rynku dostępne są bowiem zabawki, które dostosowane są do potrzeb bardziej zaawansowanych wielbicieli zabawek edukacyjnych

Dog Activity Kicker – Trixi

To model o średnim poziomie trudności. Nie każdy pies od razu radzi sobie z faktem, że niektóre dźwignie zabawki trzeba przesunąć w górę, by wydobyć smakołyk. Potrzebna może okazać się wskazówka właściciela i trening naśladownictwa, dzięki czemu szybciej opanuje mechanizm działania.

 

Dog Activity Gambling Tower– Trixi

Zabawka może nie wydawać się skomplikowana, jednak wymaga od psa dość dużej precyzji działania. Ma postać tuby, na górze umieszczone są przysmaki, które zwierzak musi strącić usuwając wcześniej klocki, które w przypadku tej zabawki są wyjątkowo dobrze dopasowane. Z zadaniem radzą sobie psy, które miały już kontakt z zabawkami edukacyjnymi, a w przypadku nowicjuszy często konieczna okazuje się pomoc właściciela.

 

Dog Turbo (Talerz Turbo) Nina Ottosson

To jedna z najbardziej skomplikowanych zabawek edukacyjnych, wymagających od psa kreatywności i cierpliwości. Na początku zabawy właściciel musi umieścić przysmaki w specjalnych kanalikach – aby dostać się do nich pies przesuwa dźwignie, które spychają smakołyki na brzeg zabawki. Główna trudność związana jest z faktem, że dźwigni jest mniej niż kanalików i pis musi sam opracować dla niej odpowiedni tor.

Dzięki zwiększonej trudności zadania, pies nawet przez wiele godzin może cieszyć się zabawką. Na początku możemy nieco ułatwić mu wydobywanie smakołyków, by zmotywować go do dalszej pracy – wystarczy część przysmaków umieścić bliżej krawędzi zabawki, a dźwignie w ich okolicy, dzięki czemu ich wyciągnięcie będzie łatwiejsze.

Specyfika zabawki, możliwość różnego rozmieszczenia przysmaków i dźwigni czyni z niej model, który zajmie psa na dłuższy czas i nie znudzi się tak szybko jak akcesoria wymagające tylko powtarzania wyuczonych ruchów.